Ustawa o samorządzie gospodarczym?
 Oceń wpis
   

Pisałem już o konieczności inicjatywy ustawodawczej utworzenia samorządu gospodarczego jako partnera dla samorządu regionalnego /lokalnego/. I o tym, że w Sejmie V kadencji byłem jednym ze współinicjatorów powstania Parlamentarnego Zespołu Przedsiębiorczości. Odbyło się w Sejmie jedno zebranie w czerwcu 2007 roku, powołano zespoły  robocze i koordynatora. A we wrześniu już było wiadomo, że Sejm nie przetrwa.

Nie piszę tego dla podkreślenia swojej osoby. Zwracam po raz kolejny raz uwagę na obiektywne fakty - podała je Interia.pl w artykule "Biznes w chaosie".

Ponad 1000 organizacji handlowych

Łatwość zakładania organizacji pracodawców jest duża - już dziesięciu pracodawców może założyć związek. Aby powstało zrzeszenie handlu i usług potrzeba 50 osób. Do założenia federacji - trzy organizacje. Mamy więc w Polsce ponad 100 regionalnych izb przemysłowo-handlowych, 490 cechów rzemieslniczych, 18 izb bilateralnych, ponad 70 branżowych oraz 317 związków i stowarzyszeń, które zajestrowali przedsiębiorcy. W branży spożywczej jest ok. 60 organizacji, m.in. 3 mleczarskie i 2 producentów alkoholi.

I co z tego wynika? Chaos.

Efekt tego rozproszenia jest taki, że wykorzystują je politycy. Po drugie: każde działanie takich organizacji może być lub jest traktowane przez społeczeństwo jako lobbing. Powoduje też improwizację planistyczną na poziomie miast - kompletnie nieczytelną dla obywateli i rywalizację biznesową na poziomie centrum /np. kredyty/ i na poziomie regionalnym widziane jako chaos inwestycyjny w regionach i miastach.

Telewizyjne zapasy polityków, które obserwujemy i o których pisze redaktor Siekielski w blogu "Rz" nijak mają się do wyzwań Polski. Pisze też o tym prof. Sadurski w swoim blogu na salonie24.pl w poście "Ale on pije, ale on gra" - podkreślając brak rozumienia definicji współczesnej polityki przez partie.

Zob. też: "Biznes o wielu głowach" z 4 sierpnia Aleksandry Fandrejewskiej, Beaty Drewnowskiej, Marcina Zwierzchowskiego, Łukasza Deca: http://www.rp.pl/artkul/5,171666.html

Komentarze (0)
Poseł J. Palikot: Prezydent jest... Financial Times o premierze Tusku

Komentarze

Najnowsze komentarze
2015-10-01 09:19
danitka:
Rosną ceny - społeczeństwa mogą tego nie wytrzymać
nawet nie wiedziałam że aż tyle wzrosły te ceny, szkoda ze takich procentów wzwyż nie ma w[...]
2015-04-20 15:29
werka66:
Mini-hipermarkety dużych sieci w małych miastach i wsiach
trudno w to uwierzyć ale wciąż brakuje takich slepów jak lidl, czy biedronka, szczególnie we[...]
2013-12-27 14:44
Łysienie:
Emerytury - kolejny taniec z gwiazdami
Trzeba za życia zarabiać na swoją emeryturę bo okaże się że nie wystarcz na opłaty nie mówiąc o[...]
Kategorie
Ogólne